Strefa Kandydata

Jak powinno wyglądać Twoje CV?

Dobre CV to takie, które zainteresuje osobę prowadzącą proces rekrutacyjny i spowoduje, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną oraz takie, które wyeksponuje Twoje doświadczenie oraz umiejętności niezbędne na danym stanowisku.
Inne ważne cechy dobrego CV to przejrzystość oraz czytelność. Przy tworzeniu swojego CV warto wykazać się kreatywnością, jednocześnie pamiętając, że CV jest dokumentem formalnym i wymaga zachowania pewnych zasad:
• CV wysyłamy w formacie doc. Lub pdf.
• Bez względu na długość Twojego doświadczenia zawodowego CV powinno zająć maksymalnie 2 strony A4
• Warto zwrócić uwagę na nazwę pliku (np. nazwisko_imię_CV)
• CV powinno być wysłane z profesjonalnego adresu e-mail (np. nazwisko_imię@domena.pl)
• Nie zapomnij o tytule maila oraz wpisaniu treści – masz jedną szansę aby zrobić pierwsze wrażenie!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli obecnie jesteś na rynku pracy, wiesz, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest kluczowym krokiem w zdobyciu pracy, której szukałeś. Wywiad to okazja, aby zrobić dobre wrażenie i przekonać rozmówcę, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, warto poświęcić trochę czasu na rzetelne przygotowanie się do rozmowy.

1. Zdobądź informacje na temat potencjalnego pracodawcy
Pierwszym krokiem jest pozyskanie informacji o potencjalnym pracodawcy. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, osoba przeprowadzająca rozmowę spodziewa się, że wiesz coś o firmie. Po drugie, zapewne sam chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o firmie aby zweryfikować, czy to odpowiednie miejsce dla Ciebie. Przed rozmową:
• Zapoznaj się ze stroną internetową firmy
• Przeczytaj informacje o dziale, w którym będziesz pracować
• Dowiedz się więcej o osobie, która będzie Twoim przełożonym
• Poznaj deklarację misji firmy i jej podstawową działalność firmy
• Poszukaj listy kluczowych klientów
• Wykonaj wyszukiwanie w Google News, aby przeczytać najnowsze artykuły na temat firmy
• Sprawdź, jak długo firma istnieje
• Wyszukaj recenzje firmy, aby poznać jej reputację

2. Ponownie przeczytaj opis zadań na stanowisko, na które aplikujesz.
Jeśli firma przedstawiła szczegółowy opis stanowiska w ogłoszeniu, koniecznie przeczytaj go bardzo uważnie. Da ci to dobre wyczucie oczekiwań pracodawcy. W ten sposób będziesz w stanie podnieść swoje szanse podczas wywiadu.

3. Poćwicz odpowiadanie na przykładowe pytania podczas wywiadu.
Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jakie pytania zada Ci osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną, ale jeśli posłużysz się wyszukiwarką internetową, powinieneś być w stanie znaleźć wiele przykładowych pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej.

4. Przygotuj pytania do pracodawcy
W większości wywiadów pracodawca da Ci szansę zadawania pytań. Jest to nie tylko szansa na uzyskanie istotnych dla Ciebie odpowiedzi, ale także okazja, aby zaimponować osobie przeprowadzającej wywiad przemyślanymi pytaniami. Dobre pytania pokazują, że poważnie podchodzisz do procesu rekrutacyjnego.

5. Zaplanuj dzień rozmowy kwalifikacyjnej
Prócz przygotowania merytorycznego warto poświęcić czas aby zadbać o prawidłową prezencję podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zadbaj o elegancki, schludny ubiór, czyste i wypastowane buty oraz odpowiednią fryzurę, a w przypadku kobiet – dyskretny makijaż. Wypróbuj te sugestie dotyczące tego, w co się ubrać na rozmowę o pracę. Powinieneś także dowiedzieć się, co przyniesiesz ze sobą. Rozważ wniesienie:
Mamy nadzieję, że te wskazówki są pomocne podczas przygotowywania się do następnej rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, im bardziej jesteś przygotowany, tym mniej będziesz zdenerwowany.